Naša škola sa uchádza o splnenie podmienok na získanie bronzového certifikátu.
Program Skutočne zdravá škola patrí pod európsky projekt SchoolFood4Change, ktorý komplexne rozvíja kultúru stravovania vo všetkých ekologických, ekonomických, sociálnych a zdravotných súvislostiach. Do tohto projektu je zapojených 12 krajín EÚ, 3 000 škôl, 600 000 žiakov a 43 projektových partnerov. Téma jedla je natoľko univerzálna a komplexná, že prechádza prakticky všetkými vzdelávacími oblasťami, prostredníctvom čoho je možné naplniť veľkú časť očakávaných vzdelávacích výstupov od úrovne predškolského vzdelávania až po 2. stupeň základných škôl. Je to praktický odbor, blízky úplne všetkým a týka sa celej populácie v každodennom živote.
Ciele programu Skutočne zdravá škola
ü zdravé deti
ü potravinovo gramotní ľudia
ü aktívne miestne spoločenstvá
ü udržateľné hospodárstvo
ü zdravé životné prostredie
Vízia programu Skutočne zdravá škola
Vznik projektu na Slovensku je reakciou na aktuálnu situáciu v oblasti verejného stravovania v štátnych stravovacích zariadeniach, ako aj na nárast civilizačných ochorení na Slovensku. Používanie nekvalitných surovín, nevyvážená strava, nárast obezity, ale aj porúch príjmu potravy, nezáujem detí o kvalitnú a vyváženú stravu, ekonomicky neefektívne vedenie kuchýň – to sú nedostatky, s ktorými sa v súčasnosti môžeme stretnúť na školách a verejnosti.
Aktívne sa do programu zapájajú aj naši pedagógovia.
Koordinátorka Mgr. Simona Moskaľová aktívne spolupracuje s kolegyňami, vedením MŠ a vedením ŠJ a denne aj s pani kuchárkou, ktorá je srdcom celého programu.
Ako rodič máte moc – každý mesiac platíte nemalé čiastky za stravovanie svojho dieťaťa. Miestni politici a riaditelia škôl musia načúvať rodičom, ktorí sa aktívne angažujú pre zmeny.
Žiadne zmeny sa nestanú samé od seba – ak nebudeme zmeny aktívne požadovať, súčasná situácia sa nezlepší.
Názor je veľmi dôležitý a reflektuje dôležitosť celostného prístupu k zdravému životnému štýlu detí, ktorý zahŕňa nielen školské, ale aj rodinné prostredie. Skutočne zdravá škola by mala:
ü Spolupráca s rodinou – Ak škola a rodina spolupracujú, vytvárajú jednotný prístup k zdravému stravovaniu a celkovému životnému štýlu detí. Škola môže poskytnúť rodinám informácie o zdravých potravinách, ako aj o tom, ako motivovať deti k správnym rozhodnutiam aj doma.
ü Zamerať sa na čerstvé, zdravé potraviny – V školských jedálňach by mali byť prioritou kvalitné, čerstvé potraviny. Zelenina, ovocie, celozrnné výrobky a potraviny bohaté na vlákninu by mali tvoriť základ jedálneho lístka.
ü Motivácia detí k výberu zdravších jedál – Dôležité je deti motivovať nielen v školskom prostredí, ale aj doma. Deti by mali mať možnosť ochutnávať nové potraviny a rozhodovať sa, čo im chutí. Tento prístup môže podporiť ich záujem o rôzne druhy jedál a rozšíriť ich stravovacie návyky.
ü Odmietnutie demotivovania výberu detí – Nie je správne deti „donútiť“ jesť jedlá, ktoré im nechutia, ale je dôležité ponúknuť im rôzne možnosti, aby si vybrali tie, ktoré sú zdravé a výživné. Deti by mali mať voľnosť v rozhodovaní, čo chcú jesť, pričom sa im postupne dávajú zdravé alternatívy.
ü Podpora v domácom prostredí – Vzdelávanie detí o zdravom stravovaní by malo pokračovať aj doma. Rodičia môžu deťom ukázať, ako pripraviť zdravé jedlá a zapojiť ich do varenia, čo podporí ich záujem o zdravú výživu. Ak sa tieto princípy uplatňujú v spolupráci medzi školou a rodinou, deti majú väčšiu šancu vyrásť s pozitívnym vzťahom k zdravej výžive, čo sa môže podpísať na ich zdraví a celkovom rozvoji.
4